Nasza Okolica

Nasza Okolica

show-mapNasze gospodarstwo położone jest na obrzeżach malowniczego miasteczka Kleszczele, które znajduje się około 10 km od granicy polsko – białoruskiej.

Obok gospodarstwa rozciągają się szerokie pasma zieleni, wykorzystywane jako ogrody, pastwiska i pola. Nieopodal znajdują się typowo grzybowe i jagodowe lasy.

Czyste środowisko, wspaniały klimat zapewnią Państwu zdrowy wypoczynek. Położenie gospodarstwa z dala od hałasu miasta, pozwoli na pełne odprężenie.

Kliknij w zdjęcie mapy obok aby wyświetlić mapę google z wskazówkami dojazu itp.



Atrakcje

Nasza okolica  posiada wiele walorów przyrodniczych, turystycznych oraz zabytkowych. Są to m. in.: basen otwarty (czynny od lipca do sierpnia ), plac zabaw, 2 zalewy: w Repczycach (ok. 3 km) i Bachmaty w Dubiczach Cerkiewnych w odległości ok 10 km.

Gmina Kleszczele jest idealnym miejscem na odpoczynek dla osób lubiących również aktywny sposób spędzania wolnego czasu.

Z dala od zgiełku miasta znajdziecie tu Państwo urzekającą dziką przyrodę, a także atrakcyjne ścieżki rowerowe np. do Puszczy Białowieskiej (istnieje możliwość wypożyczenia roweru u nas)…

Latem można wykąpać się w zalewie w Repczycach lub wybrać się tam na połów ryb. Nieskazitelnie czyste powietrze i specyficzny mikroklimat, zapewniają w brzozowo-sosnowo-świerkowych lasach od lipca aż do listopada obfitość kurek, borowików, koźlarzy czerwonych, maślaków, gąsek zielonek , czarnych jagód i innych darów natury.

aktywnosci



Wydarzenia kulturalne

Korzystając z wypoczynku w naszym gospodarstwie można uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Na przełomie lipca i sierpnia organizowane są Dni Kleszczel. Podczas uroczystości odbywają się zawody sportowe, wystawy, występy zespołów artystycznych, pokazy sztucznych ogni.

Co roku na początku lipca nad zalewem Bachmaty można wziąć udział w Nocy Świętojańskiej „Na Iwana na Kupała”.

Słynne na całym świecie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają się corocznie w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce i przyciągają tysiące turystów.

Ponadto co roku w położonej w odległości 5km od Kleszczel wsi Czeremsze odbywa się festiwal „Z wiejskiego podwórza” Wielu Kultur i Narodów

Polecić możemy także przejażdżkę koleją wąskotorową z Hajnówki do Topiła.

culture



herb_KleszczelHistoria i Zabytki

Historia gminy związana jest nierozerwalnie z miastem Kleszczele, którego nazwa pojawiła się w dokumentach już w XV w., a prawa miejskie miejscowość uzyskała w 1523 r. z przywileju króla Zygmunta Starego.

W rozwój miasta, a szczególnie umocnienie religii rzymsko — katolickiej, dużo wysiłku włożyły królowa Bona, żona Zygmunta Starego, oraz królowa Anna, żona Stefana Batorego. W 1581r. miasto otrzymało prawo używania pieczęci z herbem (baranek z chorągiewką oraz napis: SIGILLUM CIVITATIS KLESZCZELOWIENSIS).

W czasie I i II wojny światowej w wyniku ewakuacji ludności prawosławnej w głąb Rosji liczba mieszkańców zmalała a miasto uległo zniszczeniom. Jednak już w latach sześćdziesiątych powstało szereg inwestycji: odkryty basen kąpielowy, który po generalnym remoncie funkcjonuje obecnie, remiza strażacka, wodociąg w Kleszczelach oddany do użytku jako jeden z pierwszych w województwie.

Miejscowość słynęła w owym czasie z uprawy fasoli, ogórków oraz wyrobów garncarskich. Powstanie w 1990 r. samorządów terytorialnych oraz ponowne nadanie w 1993 r. praw miejskich stworzyły kolejną szansę rozwoju miasta i gminy.


Zabytki

zabytekDo zabytków architektury i sanktuariów religijnych, które warto zobaczyć należą:

Dobrowoda:

  • Kaplica prawosławna p.w. Św. Paraskiewy,
  • Kapliczka prawosławna, drewniana, I połowa XIX w.,
  • Stary Prawosławny Cmentarz (położony w lesie)

Kleszczele

  • Kościół p.w. Św. Zygmunta Burgundzkiego z 1907 r., z barokowym wystrojem wnętrza,
  • Cerkiew prawosławna p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z ok. 1870 r., z bramą murowaną z kamienia z końca XIX w.,
  • Dzwonnica drewniana z 1709 r., obecnie cerkiew prawosławna pomocnicza p.w. Św. Mikołaja,
  • Dworzec kolejowy drewniany w stylu szwajcarskim z końca XIX w., dwa magazyny murowane z końca XIX w.,

Kośna

  • Cerkiew prawosławna p.w. Św. Mikołaja z ok. 1870 r., chrzcielnica kamienna z XVIII w.,

Saki

  • Cerkiew prawosławna cmentarna p.w. Św. Dymitra z końca XVIII, rozbudowana w 1959 r.,
  • kapliczka ze źródełkiem — „Krynoczka”, drewniana z XIX w.
  • Prawosławny Monaster Św. Dymitra Sołuńskiego

Starzyna

  • Dwór modrzewiowy Jodłówka rodu Sapiehów z 1901r.

Zaleszany

  • Dom Zakonny pw. Św. Katarzyny

Charakterystycznym elementem krajobrazu naszej okolicy są przydrożne krzyże drewniane lub granitowe ustawione przed każdą miejscowością przy drogach wjazdowych. Inne atrakcje, które zachęcają do odwiedzenia Kleszczel to:

  • Galeria Sławomira Smyka – pracownia rzeźbiarska i galeria ekspozycji przedstawiająca współczesną rzeźbę w drewnie. Główną tematyką prac jest kobieta.
  • Ametystowa Komnata – zawierająca minerały i kamienie szlachetne m. in. z Brazylii, Urugwaju, Madagaskaru. Właścicielem jest ppłk. nawig. inż. Mikołaj Podłaszczyk, który z zawodu jest lotnikiem. W swej kolekcji posiada kilka tysięcy okazów.